भारतको टाउको दुखाई एमाले ! नेताहरुले यसरी असफल बनाइदिए एमाले फुटाउने भारतको योजना

 

नयाँ संविधान जारी भएपछि भारतलाई सबै भन्दा टाउको दुखाईको बिषय बनेको थियो एमाले । अघि पछि एक आपसमा लड्ने एमालेका शीर्ष नेताहरु नाकावन्दी पछि र एमाले अध्यक्ष केपी ओली नेतृत्वको सरकारले लिएको बिदेश नीतिका सम्बन्धमा एउटै धारणा बनाएर बसेका थिए।

कुनै बेला भारतसंग राम्रो सम्बन्ध भएका एमाले अध्यक्ष ओलीसग भारत एक हिसावले असन्तुष्ट मात्र भएको होईन क्रुद्ध समेत भएको थियो।

एमाले नेतृत्वको सरकारको अडानका कारण भारतले नाकावन्दीबाट विस्तारै हात झिक्दै लगेको थियो। नाकावन्दी हटाए पछि प्रधानमन्त्रीको हैसियतमा ओलीले भारतको भ्रमण गरेका थिए। नाकावन्दी हटेपनि भारतको एमालेसगको चीसो हटेको थिएनन। भारतले तराई मार्फत अहिले सम्म पनि असन्तुष्टि जनाई रहेको छ।

 

भारत चाहन्थ्यो अव एमाले फुटोस । एमाले फुट्का लागि शीर्ष तहका नेताहरुबाट प्रयास गर्नुपर्छ । यसैक्रममा गत कात्तिक १७ देखि १९ सम्म भारतीय तत्कालीन राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीले नेपालको भ्रमण गरेका थिए। त्यो भ्रमणमा पनि एमालेमा खेल्नका लागि अनेक पात्रको खोजीमा ध्यान केन्द्रीत भएको थियो। भारतले चान चुन नेताहरुलाई साथमा लिएर एमाले फुट्दाको प्रभावकारीता नहुने निष्कर्ष निकालेका थिए। त्यसैले उनीहरुको नजर एमालेका बरिष्ठ नेता माधवकुमार नेपाल तर्फ लागेको थियो। नेपाल पार्टीको त्यति लामो नेतृत्व गरेका र प्रधानमन्त्री भईसकेका नेता भएकोले भारतीय यो चालसग अनबिज्ञ थिएनन। देशमा आएको संकटमा सबैलाई मिलेर सामना गर्न आह्वान गर्दैै हिडेका नेपाल भारतीय यो चालबाट अनबिज्ञ थिएनन् ।

 

दुई देशबीचको भ्रमण आदान प्रदान स्वभाविक भएपनि कात्तिकमा मुखर्जीको भ्रमणको बेला तिकडम्का हिसावमा प्रयोग गर्ने प्रयास भएको थियो। होटल सोल्टीमा भएको भेटमा मुखर्जीले भारत भ्रमण गर्ने नेपाललाई आग्रह गरेका थिए। नेपालले त्यसलाई टेरपुच्छर नलगाए पछि भारतीय राजदूत मार्फत समेत यसको फलो अप भएको त्यसबेला आएका समाचारहरुले पुष्टि गरेका थिए। बारम्बर प्रस्ताव आए पछि एमाले अध्यक्ष केपी ओली र माधव नेपालबीच यस बिषयमा छलफल भएको थियो। दुबै नेताले यो प्रस्ताव रहस्यमय भएको भन्दै यस्तै अवस्थामा भारत भ्रमण नगर्ने निष्कर्ष निकालेका थिए।

 

तर अहिले भारतमा राष्ट्रपति बदलिएका छन। तर सरकार र नीति बदलिएको छैन। बिगतमा जसरी सुझबुझ पूर्ण तारिकाले एमालेका नेताहरुले चलखेल गर्ने षडयन्त्र बिफल पारेका थिए अगाडिका दिन पनि यस्तै गर्नुपर्छ भन्ने आम धारणा छ। नेपालपाटि बाट

भर्खरै प्रकाशित

आत्महत्या सम्बन्धी सचेतनामुलक कार्यमा रोट्र्याक्ट क्लब राजधानीको पहल।

आत्महत्या सम्बन्धि समाचार र खबर हालको आवस्थामा दिनकै जसो सुन्दै र देख्दै आइरहेको कुरामा हामी सबै जानकार नै छौं । यसै पनि संसारको बढी मृत्यु…

रोट्याक्ट क्लव अफ लेखनाथद्वारा खाद्यान्न वितरण तथा स्वस्थ्य शिबिर कार्यक्रम…

रोट्याक्ट क्लव अफ लेखनाथद्वारा मिति २०७८ भाद्र २३ गते बुधबारको दिन तीजको अवसरमा पोखरा -२७ स्थित श्री कृष्ण प्रणामि मन्दिर तथा वृद्धश्राम खाद्यान्न वितरण तथा…

नेपाली कांग्रस कास्की क्षेत्र नं. २, प्रदेश ख का लागि…

नेपाली कांग्रेसको आसन्न १४ औं महाधिवेशनमा पोखराका सामाजिक अभियन्ता सुबास सिग्देलले नेपाली कांग्रस कास्की क्षेत्र नं. २, प्रदेश ख का लागि सभापति पदको लागि उमेद्वारी…

लोकतान्त्रिक शैक्षिक परामर्श संघ लुम्बिनी प्रदेशमा दिनेश पौडेल

लोकतान्त्रिक शैक्षिक परामर्श संघ लुम्बिनी प्रदेशमा दिनेश पौडेलको संयोजकत्वमा १८ तदर्थ समिति गठन भएको छ । नेपाली कांग्रेस निकट शैक्षिक परामर्श व्यवसायीहरुको भेलाले उक्त निर्णय…

रोट्रयाक्ट क्लब अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीद्वारा बालगृहमा रात्रीभोज

रोट्रयाक्ट क्लब अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीले आइतबार लुम्बिनीरोडस्थित सिद्धार्थ बाल गृहमा रात्री भोज कार्यक्रम गरेको छ । जनपूर्णिमा तथा रक्षा बन्धनको अवसरमा बालगृहमा उक्त कार्यक्रम गरिएको…