‘प्रेम गर्ने स्वतन्त्रता छ भने घृणा गर्ने स्वतन्त्रता पनि त छ नि ?’

प्रिय मनहरु ! जर्ज स्याण्डले भनेका छन्,”संसारमा एक मात्र खुशी छ- माया गर्नु र माया पाउनु !” प्रत्येक मानिस जीवनमा सफलता चाहन्छ, उसको एक मात्र ध्येय यो हुन्छ कि उ सुखी होस् । तर यथार्थ यो पनि हो कि जीवन कहिले पनि हामीले चाहे जस्तो हुँदैन । जीवनले अक्सर अनपेक्षित घटनाहरु मात्रै उपहार दिएको हुन्छ । हामी आशावादी प्राणी हौं । मानवता र विवेकशीलता हाम्रो प्रमुख परिचय हो । मान्छे जब जन्मन्छ उ सँग एउटै मात्र सत्य हुन्छ, त्यो हो मृत्यु !

प्रेम गर्ने स्वतन्त्रता छ भने घृणा गर्ने स्वतन्त्रता पनि त छ नि ? प्रश्न खडा हुन सक्छ । नदीमा डुब्ने र उत्रने दुवै स्वतन्त्रता हुन्छ – पौडिन जान्नेहरु उत्रिएर मजा लुट्छन्, नजान्नेहरु डुबेर बिलय हुन्छन् । यहाँ विकल्प रोज्ने अर्को पनि स्वतन्त्रता खडा हुन्छ ।

जीवन यात्रा हो । यात्राको यो क्रममा अनेकन आरोह र अवरोहको बाटो हिँडिसकेपछि मान्छेले जीवनको बोध गर्छ । मान्छेलाई सबैभन्दा प्यारो केही छ भने त्यो हो स्वतन्त्रता । मान्छे हर कुराबाट स्वतन्त्र रहन चाहन्छ । आफ्नो मन र मस्तिष्कको वैचारिक इन्धन भरेर जीवनको गाडी हाँक्न चाह्न्छ । मान्छे स्वतन्त्रताभित्र पनि अझ वेसी केही स्वतन्त्रता चाहन्छ भने त्यो हो-वैचारिक स्वतन्त्रता !

उमेरगत,सामाजिक, आर्थिक र साँस्कृतिक रुपमा कसैका आवाज दबिन सक्छन् तर यो संसारका कुनै पनि मान्छेलाई वैचारिक दासत्व स्वीकार छैन् । त्यसैले त यहाँ चिज एक अनि विचार अनेक छन् । मान्छेका बाटा फरक छन् , भोगाइ नितान्त बेग्लै छन् ! यहाँ डा. कृष्णहरि बरालको गजल स्मरणीय हुन आउँछ, “सबको कहानी उस्तै,उस्तै नहुने रहेछ, एउटालाई पिर पर्दा आर्को नरुने रहेछ ।” त्यसैले जीवनप्रतिको बुझाइमा भिन्नता हुनु स्वभाविक हो । यहाँ केही खुशी छन् भन्दै गर्दा अधिकांश दुखी छन् । दुखी हुनेहरुमा पनि धेरै अभावलेभन्दा जीवनप्रतिको दृष्टिकोणले दुखी छन् ।

मान्छेको मन न हो कयौं विचारहरु दिनहुुँ हुर्कन्छ, फलन्छ, फुल्छन् र मर्छ्न पनि । त्यी खुशी छन् – जो मनलाई जित्छन् त त्यी दुखी छन् जो मनसँग हार्छन । धेरै कुराहरु अदृश्य छन् । यो सृष्टि कै चक्र ? हाम्रै जीवनको चक्र पनि त कहाँ देखिन्छ र ? अब यसो भन्दै गर्दा फरक नपर्ला कि संसारका थुप्रै विशेष कुराहरु अदृश्य छन् । रहस्यमय छन् ।

डा. कृष्णहरि बरालको गजल स्मरणीय हुन आउँछ, “सबको कहानी उस्तै,उस्तै नहुने रहेछ, एउटालाई पिर पर्दा आर्को नरुने रहेछ ।

संसार के ले चलिरहेको छ ? हामी धेरैको उत्तर हुन्छ – माया र विश्वासले । त्यसैले त बेन्जामिन डिजराइली भन्छन्, “हामी सबै प्रेमका निम्ति जन्मेका छौं । यहि नै अस्तित्वको सिद्धान्त हो ।” सोचौं त शायद प्रेम र विश्वास हुँदैन थियो त ? हामी धेरै भ्रममा बाँचिरहेछौँ । जब जीवनका भ्रमहरु टुट्छन् , बाँच्नलाई गाह्रो हुनेछ । जहाँ दुवै प्रेम र घृणा हुँदैन, त्यहाँ सबै कुरा स्पष्ट र प्रष्ट हुन्छ । त्यसैले एकपटक जीवनप्रतिको प्रेम र घृणा दुवैलाई त्यागेर जीवनको यथार्थको बोध गर्यौँ भने जीवनयापन सहज हुन सक्छ। यो सत्य हो- हामी धेरै प्रेम चाहन्छौं । र सन्निकटता, सामिप्यता र तादम्यताले नै प्रेमको आयाम निर्धारण गरेको हुन्छ ।

यहाँ हर मान्छे फरक छ , यो विशेषता हो सृष्टिको । त्यसैले कोही कसै जस्तो हुनु आवश्यक छैन् । वस् ! हामी आफू हुनुको अर्थ नभुलेर बाँचे पुग्छ । जुनदिन हामी अरुको त्यो भिन्नता जो विशेषता हो त्यसको सम्मान गर्न सिक्छौँ, त्यो दिन यो धरा वास्तवमै बडो सुन्दर हुनेछ । विज्ञान र प्रविधिको विकाससँगै हामीले बिस्तारै आत्मसयम् गुमाउँदै छौं । यससँग जुद्ने एकमात्र विकल्प रहित हतियार हो प्रेम ।

प्रणय दिवसको दिन त्यसैले प्रेमका विभिन्न आयाम र पाटाहरुमा चर्चा गरिनु आवश्यक छ । प्रेम गर्ने स्वतन्त्रता छ भने घृणा गर्ने स्वतन्त्रता पनि त छ नि ? प्रश्न खडा हुन सक्छ । नदीमा डुब्ने र उत्रने दुवै स्वतन्त्रता हुन्छ – पौडिन जान्नेहरु उत्रिएर मजा लुट्छन्, नजान्नेहरु डुबेर बिलय हुन्छन् । यहाँ विकल्प रोज्ने अर्को पनि स्वतन्त्रता खडा हुन्छ । त्यसैले स्वतन्त्रता केवल बन्धनबाट मुक्ति मात्रै पनि होइन, यो विकल्पहरु मध्येको उपयुक्त विकल्पको छनोट हो । प्रणय दिवसको अपार शुभकामना !

भर्खरै प्रकाशित

रोट्र्याक्ट क्लव अफ भरतपुर हाईटको पदस्थापना सम्पन्न , वर्ष २०२१-२२को…

रोट्रयाक्ट क्लब अफ भरतपुर हाईटले आफ्नो तेस्रो पदस्थापना समारोह भव्यताका साथ सम्पन्न गरेको छ। रोटरी क्लव अफ भरतपुरद्वारा स्पोन्सर गरिएको यस क्लव निस्वार्थ भावनाले समाजलाई…

आत्महत्या सम्बन्धी सचेतनामुलक कार्यमा रोट्र्याक्ट क्लब राजधानीको पहल।

आत्महत्या सम्बन्धि समाचार र खबर हालको आवस्थामा दिनकै जसो सुन्दै र देख्दै आइरहेको कुरामा हामी सबै जानकार नै छौं । यसै पनि संसारको बढी मृत्यु…

रोट्याक्ट क्लव अफ लेखनाथद्वारा खाद्यान्न वितरण तथा स्वस्थ्य शिबिर कार्यक्रम…

रोट्याक्ट क्लव अफ लेखनाथद्वारा मिति २०७८ भाद्र २३ गते बुधबारको दिन तीजको अवसरमा पोखरा -२७ स्थित श्री कृष्ण प्रणामि मन्दिर तथा वृद्धश्राम खाद्यान्न वितरण तथा…

नेपाली कांग्रस कास्की क्षेत्र नं. २, प्रदेश ख का लागि…

नेपाली कांग्रेसको आसन्न १४ औं महाधिवेशनमा पोखराका सामाजिक अभियन्ता सुबास सिग्देलले नेपाली कांग्रस कास्की क्षेत्र नं. २, प्रदेश ख का लागि सभापति पदको लागि उमेद्वारी…

लोकतान्त्रिक शैक्षिक परामर्श संघ लुम्बिनी प्रदेशमा दिनेश पौडेल

लोकतान्त्रिक शैक्षिक परामर्श संघ लुम्बिनी प्रदेशमा दिनेश पौडेलको संयोजकत्वमा १८ तदर्थ समिति गठन भएको छ । नेपाली कांग्रेस निकट शैक्षिक परामर्श व्यवसायीहरुको भेलाले उक्त निर्णय…