२०८० मंसिर १६ शनिबार

कस्तो छ विजय देवरकोन्डाको लाइगर?

एजेन्सी – फिल्म ‘लाइगर’ रिलिज हुनुअघि यसका स्टार विजय देवरकोन्डा र अनन्या पाण्डेको निकै चर्चा भएको थियो । उनीहरुले फिल्मको रिलिज अघि म्याराथन प्रचार गरेका थिए । यो चलचित्रले एउटा कुरा प्रमाणित गर्छ कि हिन्दी चलचित्रको मार्केटिङ शैली परिवर्तन गर्ने समय आएको छ । टिभी, फेसबुक, इन्स्टाग्राम र न्युज पोर्टलमा दिनहुँ सित्तैमा स्टारहरु देखिन थालेपछि पैसा खर्च गरेर उनीहरुको फिल्म हेर्न को आउने ? विजय देवरकोन्डालाई उनको भारत दर्शनमा हेर्न जति भीड जम्मा भयो, उनको १० प्रतिशत जनताले पनि पहिलो दिन सिनेमा हलमा ‘लाइगर’ हेरेनन् ।

पुरी जगन्नाथको नाम हिन्दी सिनेमाका दर्शकहरूले पहिलो पटक सुनेका थिए जब उनको २००६ मा रिलिज भएको ‘पोकिरी’ लाई प्रभु देवाले ‘वान्टेड’ को रूपमा हिन्दी सिनेमामा निर्देशनको रूपमा डेब्यु गरेका थिए । यो फिल्मले सलमान खानको करियरलाई अगाडी धकेल्यो । यसअघि पुरीले आफ्नो पहिलो तेलुगु फिल्म ‘बद्री’ हिन्दीमा ‘बेट द च्यालेन्ज’ नामबाट बनाएका थिए । पुरी जगन्नाथले हिन्दीमा अमिताभ बच्चनसँग ‘बुढा होगा तेरा बाप’ नामक अर्को फिल्म बनाए । यी दुवै फिल्म बक्स अफिसमा असफल भए र अब लिगरको पालो आएको छ । उनको पहिलो प्यान इन्डिया फिल्ममा पनि पुरी जगन्नाथ पूर्ण रूपमा असफल भएको छ । न त काशीको संस्कृतिको ज्ञान छ न आमा छोराको सम्बन्धको । बनारसी पान भण्डार मात्र देखाएर हिन्दी दर्शकको भावनालाई सन्तुष्ट पार्ने उनको प्रयास पूर्ण रूपमा असफल भएको छ । एक हिसाबले यो फिल्म मिथुन चक्रवर्तीको कल्ट फिल्म बक्सरको रिमेक हो ।

दक्षिण भारतीय सिनेमाले हिन्दी सिनेमालाई पछाडी छाडेको भन्ने विषयमा धेरै चर्चा भइरहेको छ । तर, वास्तविकता यो भन्दा धेरै फरक छ । केही तेलुगु, तमिल र कन्नड फिल्महरू बाहेक त्यहाँ पनि हिन्दी सिनेमाको अवस्था उस्तै छ । भारतीय सिनेमा अहिले संक्रमणकालीन अवस्थाबाट गुज्रिरहेको छ । पुराना सूत्रहरू अब काम गर्दैनन् । र, यो पुरी जगन्नाथ फिल्म लिगर पूर्णतया बासी सूत्रबाट नयाँ फिल्म बनाउने औसतभन्दा कम प्रयास हो । चलचित्रको कथा, पटकथा, निर्देशक, संगीत र वातावरण सबै पहिले देखिएका छन् । विजय देवरकोन्डाको अभिनय र यस क्यारेक्टरको लागि उनको कडा मेहनत बाहेक, फिल्ममा केहि पनि हेर्न लायक छैन ।

फिल्मका निर्माता करण जोहरले आफ्ना बुवा यश जोहरलाई सम्झँदै अन्तिम अन्तर्वार्तामा भनेका थिए, ‘हिट फिल्म राम्रो फिल्म हो’। र, लिगर राम्रो फिल्म होइन । दर्शकको धैर्यताको परिक्षा गर्ने यो चलचित्र हो ।

लेखकका रूपमा असफल हुनुका साथै पुरी जगन्नाथ फिल्म ‘लिगर’मा निर्देशकको रूपमा पनि पूर्ण रूपमा असफल भएका छन् । उनले आफ्नो कम्पनीका सीईओ विशु रेड्डी अर्थात् विशलाई हिन्दी सिनेमामा खलनायकको रूपमा प्रस्तुत गरेका छन् । माइक टायसन पनि क्लाइमेक्समा आउँछन् र यसलाई बिगार्ने बाहेक केही गर्दैनन् ।

फिल्ममा करण जोहरको विशेष नायिका अनन्या पाण्डे छिन् । फिल्ममा अनन्या सबैभन्दा कम्जोर कडी बनेकी छन् । उनको अभिनय अपरिपक्क देखिन्छ । रुप, शान र सौन्दर्यमा पनि उनी चलचित्रकी नायिका जस्तो लाग्दैनन् । विजय देवरकोन्डासँग रचित उनको प्रेमकथामा पनि कतै पनि प्रेमको रंग छैन । सबै धेरै नक्कली देखिन्छ ।

आफ्नै फिल्म ‘अर्जुन रेड्डी’ लाई आफ्नो प्रसिद्धिको पक्षमा नमान्ने विजय देवरकोन्डा यहाँ ‘टशन’ को शिकार बनेका छन् । फिल्ममा ‘कबिर सिंह’ को हिन्दी रिमेकको पनि चर्चा गरिएको छ । फिल्ममा विजयको शरीर र उनको व्यक्तित्व आकर्षक देखिन्छ तर उनको अभिनय महत्वाकांक्षी आमाको छोरा जस्तो लाग्दैन। उनको मिहिनेत सराहनीय छ, तर यो मिहिनेतको नतिजा पर्दामा देख्नै पर्ने थियो, जुन महसुस गर्न सकिदैन ।

प्राविधिक रुपमा पनि फिल्म ‘लाइगर’ कमजोर फिल्म हो । फिल्मका हिन्दीमा लेखिएका संवादहरू न्यून स्तरका छन् । त्यस्तै फिल्मको सम्पादन निकै कमजोर छ । लगातार फ्लप हुने हिन्दी फिल्मको जमानामा फिल्म ‘लाइगर’बाट दर्शकले धेरै अपेक्षा गरेका थिए तर दर्शकको अपेक्षा पुरा हुन सकेको छैन ।

२०७९ भाद्र १२, आईतवार २२:५१ गते 1 Minute 394 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई info@nepaliprofile.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार