२०८० आश्विन ५ शुक्रबार

जनताको समस्या समाधान हुन्छ : नेता कुर्मी

वीरगंज –  पर्साका निर्वाचन क्षेत्र नम्बर २ मा जनता समाजवादी पार्टी (जसपा) र एमाले गठबन्धनका उम्मेदवार सुरेन्द्र कुर्मी पहिलो पटक संसदीय निर्वाचनमा होमिएका छन् । पेशाले अधिवक्ता रहेका कुर्मी पहिलो पटक यसपाली निर्वाचनमा उम्मेदवारी दिएपनि उनी पर्सामा नयाँ अनुहार भने होइनन् ।

सिर्सिया नदीलाई प्रदुषण मुक्त गर्ने अभियान होस् वा गरिब असहायलाई कपडा वितरण गर्ने अभियान सुरेन्द्र कुर्मी त्यहा उपस्थित भएकै हुन्छन् । मधेशमा विकराल बनेको दाइजो (दहेज) प्रथालाई अन्त्य गर्ने अभियानमा पनि कुर्मीको समूहले गाउँ गाउँ डुलेर जनचेतनामुलक कार्यक्रम गर्दै आएको छ ।

कुर्मीको समूहले कसैसँग चन्दा वा आर्थिक सहयोग नलिई अभियान चलाउँदै आएको छ । सुरेन्द्र कुर्मी संरक्षण रहेको समितिले रामगढवामा कुर्मी सेवा सदन समेत निर्माण गरेको छ । रामगढवामै कुर्मीले आफ्नो बुवा र आमाको नाममा सञ्चालन हुने विद्यालयका लागि जग्गा दिएका छन् ।

बगहीको सारदा माविमा सरस्वती माताको मन्दिर समेत स्थापना गरेका छन् । गोकुल कुर्मी स्मृत्ति प्रतिष्ठान मार्फत गरिब जेहेन्दार विद्यार्थीका लागि छात्रावृत्तिको व्यवस्था समेत कुर्मीले मिलाएका छन् । रामघाट छठ व्यवस्थापन समिति अध्यक्ष भएर पनि कुर्मीले काम गरिसकेका छन् ।

‘सामाजिक विषय उठान गर्दा सुनवाई भइरहेका छैनन्,’ सुरेन्द्र कुर्मी भन्छन्, ‘यही कुरा संसद भवनमा उठायौ भने पक्कै सुनवाई हुन्छ । राजनीति मार्फत सामाजिक क्रान्ति गर्ने लक्ष्य लिएर अगाडि बढेका छौँ । हामी मधेसीले राजनीति लडाई त लड्याँै, अब राजनीति मार्फत शिक्षा, रोजगार, स्वास्थ्य क्षेत्रमा काम गर्ने सोच राखेका छौँ ।’

नेपाल सद्भावना पार्टी निकट नेपाल विद्यार्थी मन्चको संस्थापक मध्येका एक हुन सुरेन्द्र कुर्मी ,अनिल झा, देवेन्द्र मिश्र लगायत नेताहरुसँग मिलेर मन्च स्थापना गरिएको थियो ।

‘घरदैलोमा जाने बेला जनताले सोध्ने गर्छन, समाजको सबै काम गर्दै हुनुहुन्थ्यो अनि किन राजनीतिमा किन जानु भो,’ कुर्मी सम्झिन्छन्, ‘जुन काम हामी गर्दै छौँ, त्यसको सुनवाई भइरहेको छैन्, राजनीति क्रान्ति र सिस्टम बदलेर समाज बदलिएको छैन् । जस्तो कि मधेशीको लागि हामीले आरक्षणको व्यवस्था त ग¥यौँ । तर, जब यहाँको विद्यालयमा गुणस्तरीय पठन पाठन नै हुँदैन् भने हाम्रो बच्चाहरु कसरी लोकसेवामा फाइट गर्छन् ?’

सुरेन्द्र ४६ सालको आन्दोलनदेखि राजनीतिमा लागेका हुन् । उनले नेपाली कांग्रेस निकट नेपाल विद्यार्थी संघबाट आफ्नो राजनीतिक यात्रा थालेका हुन् । कांग्रेसका पूर्वसभापति स्व।कृष्णप्रसाद भट्टराईले ‘मधेसी कायर हुन्छन्’ भन्ने अभिव्यक्ति दिएको सुनेपछि आफूलाई नराम्रो लागेको उनी बताउँछन् ।

त्यसपछि उनले नेपाल सदभावना पार्टी निकट नेपाल विद्यार्थी मञ्चबाट राजनीति गरेका थिए । सदभावना पार्टी, सदभावना आनन्दीदेवी, तराई मधेस लोकतान्त्रिक पार्टी हुँदै उनी राष्ट्रिय जनता पार्टीको उपाध्यक्ष समेत बने । पछिल्लो समय उनी लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टीमा सक्रिय थिए ।

स्थानीय निर्वाचन पछि उनले जसपा रोजेका हुन् । पहिलोपटक संसदीय निर्वाचनमा होमिएका अधिवक्ता कुर्मीले चाहिँ जनता धेरै दुःखी रहेको पाएको बताए । ‘घरदैलो गर्दा जनताको व्यथा विकराल देखेको छु । नेताहरु आउँछन्, भोट लिएर जान्छन् । पाँच वर्ष हराउँछन् भन्ने जन गुनासो छ ।

मैले जितेपछि त्यो गुनासो गर्नुपर्ने अवस्था आउन दिन्न’, उनले भने ‘शैक्षिक क्षेत्रको सुधारलाई बढी जोड दिन्छु । कोइलाभार आमोदेवीलाई पर्यटकीय क्षेत्रको रुपमा विकास गर्छु, दहेज प्रथा उन्मुलन, प्रदूषण नियन्त्रण मेरो योजनामा छन् ।’

३० वर्षदेखि निर्वाचन लडेको मान्छेलाई समेत घरदैलो गर्नुपर्ने अवस्था छ, उहाँले त घरमा बसेर चुनाव जित्नुपर्ने हो नि ?’, प्रतिस्पर्धी उम्मेदवार अजय चौरसियाप्रति व्यंग्य गर्दै अधिवक्ता कुर्मीले भने ‘कुनै काम अधुरो छ भने यसपटक सकिनँ, अर्कोपटक पुरा गर्छु भने हुन्छ, त्यस्तो काम पनि केहीँ देखिन्न ।’

२०७९ कार्तिक २९, मंगलवार १९:४९ गते 1 Minute 76 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई info@nepaliprofile.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार