२०८० मंसिर १६ शनिबार

नेपाल भारत सीमा क्षेत्रबाट एक बालिकाको उद्दार, मानव तस्करीमा संलग्न तीनजना पक्राउ

वीरगञ्ज – नेपाल भारतकाे सिमामा रहेकाे मित्तेरी पुलबाट एसएसबीले एक बालिकाको उद्धार गरेकाे छ । मानव बेचबिखन विरोधी इकाई एरिया हेडक्वार्टर, ४७ औं कोर एसएसबी रक्सौल कार्यालयले मित्तेरी पुलबाट आइतबार एक बालिकाकाे उद्धार गर्नुकाे साथै ३ जना मानव तस्करलाई नियन्त्रणमा लिइएकाे इन्स्पेक्टर मनोजकुमार शर्माले जानकारी दिए । उद्धार गरिएकी बालिका नवौं कक्षाकी विद्यार्थी हुन् ।

पक्राउ परेका मोहम्मद अस्लम, मोहम्मद समिमुल्लाह र मोहम्मद नौशाद आलम विरुद्ध चिरैया प्रहरी चौकीमा एफआइआर दर्ता गराइएकाे उनले वताए । पक्राउ परेकाहरुलाई थप कारबाहीका लागि प्रहरी ओपी हरैयालाई बुझाएपछि चिरैया थानाको प्रहरीले तीनै जनालाई कारागार पठाउने प्रक्रिया अघि बढाएको उनले वताए ।

इन्स्पेक्टर शर्माका अनुसार रक्सौलको एफ कम्पनी (विमानस्थल) नजिकैको मैत्रीपुलमा तीन जना युवा र एक नाबालिग बालिकालाई छोडेको देखियो । त्यसपछि तीनैजनालाई रोकियो, तीनैजनाले केही बोलिरहेका थिएनन्, कुनै पनि जानकारी बाहिर आएनन्, त्यसपछि तीनैजनालाई सोधपुछ गर्दा अस्लम, समिमुल्लाह र आलम मिलेर मनिषा शर्मा (नाम परिर्वतन) लाई प्रलोभनमा पारेर २० दिनअघि मोतिहारीबाट अपहरण गरेको खुलासा भएको थियो ।  

पक्राउ परेका मध्येका अस्लम काठमाडौंमा वेल्डिङको काम गर्थे । मनिषा आफ्नो काकाको स्कुल जीएस पब्लिक स्कुलमा पढ्दै गर्दा अस्लमसँग परिचय भएको थियो । तर ती व्यक्तिले त्यो विद्यालयमा पढेका पनि छैनन् । ती युवकले करिब आठ–नौ महिनादेखि युवतीलाई आफूसँग प्रेम गर्न खोजेका थिए र अन्ततः सफल भएर युवतीलाई घरबाट लगेर भागेका थिए ।

युवतीलाई भाग्न कुनै समस्या नहोस् भन्नका लागि आदापुरका साथी विक्रमलाई सहयोगका लागि रु तीन हजार दिएको युवकले बताए । कुनै विशेष संस्थाले हो कि होइन भन्ने विषयमा गम्भीरतापूर्वक लिइएको छ । यसको कोषमा संलग्न छ । हात होइन । केटाले विवाहपछि केटीको धर्म परिवर्तन गर्न चाहेको स्वीकार गरेका छन् ।

पीडित बालिकालाई सल्लाह दिन प्रयास बाल सहायता केन्द्रकी आरती कुमारीलाई पनि बोलाइएको थियो । त्यसपछि थाहा भयो कि बालिका नाबालिग थिइन् र अस्लमले केटीलाई फसाउन धेरै खर्च गरेका थिए, जसका कारण केटी प्रभावित भइन् । अस्लमले केटीको लागि नयाँ आधार कार्ड बनाएका थिए । जसमा केटीलाई वयस्क बनाइएको थियो । ताकी उनले केटीसँग अदालतमा विवाह गर्न सकून् ।

मानव बेचबिखनमा संलग्न व्यक्तिहरूले पहिले पीडितहरूको विश्वास जित्छन् र यसका लागि उनीहरूले एक वा दुई वर्ष समय र पैसा खर्च गर्छन्, त्यसपछि उनीहरूले मौका पाएपछि केटीहरूलाई बच्चा जन्माउने र सम्बन्धविच्छेद गर्दै आएकाे इन्स्पेक्ट शर्माले वताए । जस कारण केटीहरू गलत बाटोमा फस्छन्।

 घटनास्थलमा इन्स्पेक्टर शर्माकाे साथै मानव बेचबिखन विरोधी इकाई एसएसबीका जवान पम्मी मिश्राको पनि उपस्थिति रहेकाे थियाे । नेपाल–भारत सीमामा रहेको मैत्रीपुलमा एसएसबी चौकी स्थापना भएदेखि नै मानव बेचबिखनका संलग्नहरु पक्राउ पर्नेहरुकाे संख्यामा बृद्धि भएकाे भारतिय एसएसबिले जनाएकाे छ ।

२०८० कार्तिक १२, आईतवार २३:११ गते 1 Minute 72 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई info@nepaliprofile.com मा इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा समाचार